Balkan Forum (http://www.balkanforum.org//index.php)
- Balkan Forum (http://www.balkanforum.org//board.php?boardid=1)
-- Politik (http://www.balkanforum.org//board.php?boardid=2)
--- Ilir Meta, der "Frankenstein" der Albanischen Politik (http://www.balkanforum.org//thread.php?threadid=6315)


Geschrieben von CrniLabudovi am 21.04.2011 um 13:51:

  RE: Albanien's Mafia Boss: Ilir Meta --> Verkauf von NATO Geheimnissen als Aussenminister

Die von Ilir Meta ebenso beauftragten Britischen Spezialisten, haben die Echtheit der Videos bestätigt, was nun die Staatsanwaltschaft bestätigte, das die US und Britischen Experten absolut übereinstimmen, das Nichts an den Bändern manipuliert wurde.

Lajmet Kryesore
Bie alibia e Metës për video-skandalin, eksperti anglez konfirmon vërtetësinë e zërit

Eksperti Adrian Phillips deklaron se zëri dhe pamja në videoregjistrimin Meta-Prifti janë të patjetërsuar

Pas kërkesës për asistencë nga Prokuroria e Përgjithshme, eksperti anglez Adrian Phillips, u ka dhënë fund të gjitha alibive dhe dyshimeve për sa i takon origjinalitetit të zërit të Ilir Metës në video-skandalin e regjistruar nga ish-ministri i Ekonomisë Dritan Prifti, e cila u publikua në media në muajin janar. Pas ekspertizës së materialit të sekuestruar nga organi i akuzës,

eksperti anglez Adrian Phillips, ka hedhur poshtë alibinë e Metës se video-skandali ishte montazh i opozitës, duke deklaruar se pamja dhe zëri i videoregjistrimit ?Meta-Prifti? është i patrukuar dhe i patjetërsuar. Burime jo zyrtare nga organi i akuzës, kanë konfirmuar se ka mbërritur një pjesë e përgjigjes nga eksperti anglez për regjistrimin ?Meta-Prifti?, ku kërkohej qartësimi i zërit të protagonistëve. Eksperti Adrian Phillips mësohet se u ka kthyer përgjigje për një pjese të pyetjeve që kanë ngritur hetuesit shqiptarë të çështjes, ndërsa ka shuar të gjitha paqartësitë se videoja nuk ishte e trukuar apo e montuar. Ndërkaq, mësohet se organi i akuzës është në pritje të përgjigjes së plotë të ekspertit anglez, ndërsa hetimet për çështjen më të debatuar në Shqipëri tashmë kanë marrë një rrjedhë tjetër. Pas përkthimit të përgjigjes së plotë të ekspertit eksperti anglez Adrian Phillips, pritet që grupi hetimor do t?i fusë provat e reja në dosjen e Metës, e cila mandej do të shkojë në gjykatë. Gjithashtu, pritet që avokatët e Metës shumë shpejtë do të njihen me provat e reja, të cilat duket sa do ta fundosin përfundimisht ish-zëvendëskryeministrin shqiptar Ilir Metën. Nuk dihet nëse të gjitha këto zhvillime do të ndodhin para zgjedhjeve lokale të 8 majit. Me sa duket organi i akuzës do ta zhvendosë zhvillimin e hetimeve pas zgjedhjeve, në mënyrë që kjo situatë e polarizuar parazgjedhore të mos agravohet më tej.
Prokuroria, e vendosur për ta çuar hetimin në fund
Disa javë më parë, Prokuroria vendosi të thërrasë një ekspert anglez për t?i bërë ekspertizën e vërtetësisë video-skandalit të Ilir Metës. Ndryshe nga eksperti amerikan, analiza e ekspertit anglez Adrian Phillips do të fokusohej vetëm tek zëri videos, për të cilin Meta pretendonte se ishte i montuar. Për këtë arsye Prokuroria e Përgjithshme thirri avokatët e ish-ministrit Ilir Meta, për t?i njohur me këtë vendim të prokurorëve. Dy avokatët e Ilir Metës, Petrit Serjani dhe Gëzim Veleshnja u unë në dijeni me vendimin e organit të akuzës në të cilin do të bëhej ekspertiza e një pjese të videos ku dëgjoheshin zhurma.


Eksperti amerikan
Eksperti amerikan i FBI ka deklaruar se paqartësia e audios lidhet me disa sekonda të bisedës mes Metës dhe Priftit. Mirëpo, eksperti amerikan Glen Bard, pas ekspertizë që i ka bërë video-skandalit, ka deklaruar se shkalla e gabimit apo e montimit të kësaj video është e zero. Bard theksoi se nuk kishte asnjë program sofuare të instaluar që të ishte përdorur për tjetërsimin e videos dhe shtoi se tjetërsimi i videos ishte një proces shumë i vështirë dhe se programi për të bërë të mundur këtë gjë ishte shumë i shtrenjtë.

BE: Çështja Meta, provë për drejtësinë
Si evropianët ashtu edhe amerikanët e kanë konsideruar hetimin e skandalit të kryetarit të LSI Ilir Meta si provë për funksionimin e drejtësisë shqiptare. Në këtë kuadër, si BE ashtu edhe SHBA i kanë bërë thirrje mazhorancës të ndalë sulmet ndaj organit të akuzës, si dhe kanë shprehur hapur mbështetjen e tyre ndaj kryeprokurores Ina Rama. Për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Ilir Meta tashmë është një zyrtar, për të cilin prokuroria e vendit të tij, ka nisur një procedim penal. Në të gjitha deklaratat për krizën politike në Shqipëri dhe për rolin e LSI, amerikanët nuk e përmendim më Ilir Metën, por vetëm Luan Ramën.

Braçe akuzon sërish Bashën dhe Berishën se po mashtrojnë me taksat
Nënkryetari i Grupit parlamentar të PS në një komunikim me mediat ka treguar sot sa taksa paguajnë bizneset familjarë të Lulit. Duke treguar dokumentacionin e bizneseve të kunatit apo të kumbarit të Lulit, të Fazlliçit, Brace tha se vetëm tre taksa paguan biznesi i vogël për Bashkinë e Tiranës, ndërkohë që Luli i Saliut gënjen kur flet për 82 taksa bashkiake. Edhe bizneset e afërta e familjare me Lulin e Saliut, si ai i kunatit apo i kumbarit paguajnë po tre taksa për Bashkinë e Tiranës. ?Lulzim Basha insiston tu thotë qytetarëve se paguajnë 82 taksa në Tiranë. Dje ju treguam se Kryeministri, ministrat, paguajnë vetëm 3 taksa, në vlerë 550 lekë në muaj, ndërkohë që nga 1 janari janë vetëm 2 të tilla. Lulëzim Basha ka 3 javë që po ju thotë biznesmenëve të vegjël se paguajnë 82 taksa në Tiranë. Lulëzim Basha gënjen, përsëri! Kjo që shihni është ?fature arkëtimi? e taksave të llogaritura si detyrim fiskal për kompaninë ?Tirana Publishing House? nën administrimin e shtetasit Erjon Isufi, me adresë ?Sheshi Italia, Hotel Sheraton, zyra 2?, kunati i Lulzim Bashës dhe shefi i shtabit të fushatës së tij: Për vitin 2010, janë vetëm 3 taksa, me vlerë 32120 lekë ose 2676 lekë në muaj. Po kaq edhe për kompaninë ?Premium Print? që ka të njëjtin pronar, të njëjtën adresë, të njëjtin objekt dhe të njëjtin detyrim fiskal?, theksoi Braçe. Ai paraqiti gjithashtu një ?faturë arkëtimi? të taksave të llogaritura si detyrim fiskal për kompaninë ?SRF Developments? nën administrimin e shtetasit Erjon Isufi, me adresë ?Blv. Dëshmorët e Kombit, kulla 2, kati 8?, me status aktiv, kunati i Lulzim Bashës dhe shefi i shtabit të fushatës së tij. ?Për vitin 2010, janë vetëm 3 taksa, me vlerë 40120 lekë ose 3343 lekë në muaj.Kjo që shihni është ?faturë arkëtimi? e taksave të llogaritura si detyrim fiskal për kompaninë ?Albanian Internet? nën administrimin e shtetasit Erjon Isufi, me adresë ?Dëshmorët e 4 Shkurtit, Sky Toëer 8/3, me status në likuidim e sipër së fundi, kunati i Lulzim Bashës dhe shefi i shtabit të fushatës së tij: Për vitin 2010, janë vetëm 4 taksa, shtohet taksa e biznesit të vogël, me vlerë 37620 lekë në total ose 3135 lekë në muaj?, theksoi Braçe.

Gazetarët, kundër regjistrimit të popullsisë
Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë firmosi dje peticionin kundër regjistrimit etnik dhe fetar të popullsisë. Përfaqësues të Aleancës ?Kuq e Zi? thanë se kundërshtojnë këtë formë regjistrimi, sepse krijohet një Shqipëri multietnike, pa qenë e tillë. Problemi i dytë krijohet me komunitetet fetare, të cilat mund të kontestojnë rezultatet e vetëdeklarimit. Kryetari i Unionit, Aleksandër Çipa, tha se deklarimi i Aleancës është i saktë kur thotë se duhet regjistrim, por jo në formën e propozuar nga qeveria. Çipa shtoi se duhet zëvendësuar artikulimi politik me artikulimin e ekspertëve të demografisë. Edhe Leka i Parë i është bashkuar iniciativës së Aleancës ?Kuq e Zi? për kundërshtimin e regjistrimit të popullsisë mbi baza etnike dhe fetare. Ai ka nënshkruar peticionin kundër këtij regjistrimi, duke u bërë kështu personi i 20 000 që e firmos këtë peticion. Leka u shfaq për mediat pas disa kohësh.?Ju keni filluar një iniciativë kombëtare, ju urojmë shumë sukses. Juve dhe bashkëpunëtorët tuaj keni marrë përsipër një iniciativë që është jo vetëm e nevojshme, por edhe e rrezikshme?, ka deklaruar Leka i Parë. Gjatë takimit, nënkryetari i KLD-së Kreshnik Spahiu vlerësoi rolin historik të familjes mbretërore.?Është një kënaqësi të jetë kjo firma e 20 mijtë, që është shumë domethënëse pasi përmbushet një e drejtë kushtetuese e qytetarëve për të kërkuar një projekt/ligj. Kjo nismë synon thyerjen e servilizmit dhe fobisë, duke i kthyer dinjitetin shtetit tonë?, ka deklaruar Spahiu.

PDIU çel fushatën në Markat, prezanton kandidatin Ismail Myrtaj
Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka çelur fushatën e saj elektorale në komunën Markat të Sarandës. Përpara qindra simpatizantëve Kryetari i PDIU Shpëtim Idrizi ka prezantuar kandidatin për kreun e kësaj komune, të koalicionit Aleanca për Qytetarin, përfaqësues i PDIU-së, Ismail Myrtaj. Gjatë fjalës së tij Idrizi e cilësoi këtë vend si një frymëzim për zgjidhjen e çështjes çame dhe si një motiv për përkushtimin e mëtejshëm të PDIU për mbrojtjen e të gjitha çështjeve kombëtare. Duke shprehur pritshmëritë më pozitive në rezultatin zgjedhor të komunës së Markatit, kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi ftoi qytetarët e saj të votojnë kandidatin Ismail Murtaj, duke garantuar të gjithë përkushtimin e PDIU për më shumë mundësi zhvillimi në këtë zone. Kandidati i PDIU dhe njëherësh, kreu aktual i Komunës së Markatit, Ismail Murtaj u zotua përpara banorëve se do të vazhdojë implementimin e projekteve të nisura por gjithashtu se brenda mandatit të dytë do të jetësojë të gjitha projektet për ndërtimin e qendrave të fshatrave të Komunës Markat. Kandidati i koalicionit ?Aleanca për Qytetarin? u zotua gjithashtu se shumë shpejt do të bëhet realitet ndërtimi i pikës doganore në Barabar e cila do të shkurtojë distancën gjeografike për të shkuar në Çamëri.Geschrieben von freethinker am 06.05.2011 um 21:07:

 

Am 9. Mai nach den Kommunalwahlen, soll es weiter gehen mit Gerichtsverfahren gegen den Mafia Boss Ilir Meta, da ja die Echtheit Videos inzwischen auch von den Britischen Experten bestätigt wurden.Geschrieben von freethinker am 11.05.2011 um 18:54:

 

Zitat:
Original von Zogaj Leku
Der Hit der Comedy Show: vor Jahren, outete Salih Berisha, einen Ilir Meta und seine kriminellen Aktivitäten, von Betrug bis zum Drogen Handel in einer Presse Konferenz.

Hier ein einer TV Sendung von TV Clan, ins Gedächtnis gerufen.http://www.youtube.com/watch?v=M_wna4OuhCg

PS: damals musste Ilir Meta, als Premier Minister Ende Januar 2002 abdanken, weil seine Drogen Verbindungen, sein Drogen Handel auch seiner Frau, Betrug ohne Ende und seine Bin Laden Verbindung u.a. mit Yassin Kadi, den Hochhäusern gegenüber dem PM Sitz geoutet wurden, wie die Betrugs Geschäfte rund um die Bundesdruckerei. siehe Festnahme des Vize Innenministers Bujar Himci, der Polizei Spitze Anfang Oktober 2002 und die verbrecherischen Geschäfte des Ludgar Vollmers.


Salih Berisha, weiss bestens im Detail, was für ein kriminelles Subjekt seine Partner im Kosovo wie ein Hashim Thaci/Xhavit Halili ist und in Albanien eben Ilir Meta.


Peinlich, wenn ein Premier Minister eines Landes, mit vollem Wissen mit Kriminellen zusammenarbeitet und die Fakten sind einem Salih Berisha bestens bekannt gewesen auch Warnungen rund um enge alte Freunde. Nun hat Salih Berish auch die Kommunalwahlen verloren, aber nicht weil die Oppositions besser ist, sondern, weil Salih Berisha, ein uralt Kommunist ist, Null Verstand hat und seine kriminellen Freunde in der Regierung, wie seine Geschäfts schützt. Das verzeiht ein Volk nicht.
11 May 2011 / 12:24
Albania Video Corruption Scandal Heads to Court

Albania?s General Prosecutor has filed corruption charges against former Deputy Prime Minister Ilir Meta, after the broadcast of a video allegedly showing him discussing corrupt deals with another former minister.
.................
Das Video:

http://www.youtube.com/watch?v=Wtbb8hV1SVU&feature=player_embedded

Balkaninsight.comGeschrieben von Zogaj Leku am 16.06.2011 um 10:53:

 

noch ein Artikel zum Staatssektretär des Ilir Meta

Noch eine Journalisten Legende dazu

The big trial: An Albanian-American crime story, from 15 Mile Road to Pearl Street
big-trial-albanian-american-crime-story-15-mile-road-pearl-street

A.B.I. Crew.

By Kevin Heldman

9:53 pm Jun. 9, 2011 | Tweet this article

To understand the story of Albanian organized crime in New York City, where the murder and drug-trafficking trials of the notoriously violent Krasniqi brothers and their associates got underway this week, I had to go to Michigan.

For five hours in a prison on the Canadian border, I sat across a table from Ketjol Manoku. He?s in for murder?10 felony sentences. His latest motion had been denied the day before I arrived.

He?s 200-plus pounds and six feet tall, with a shaved head and a Viking beard. I told him he looked pretty hard. He said he used to be bigger and stronger, but he?s in pain now from an old car accident and can?t work out like he used to.

The only thing that was missing from the classic profile was a tattoo; his corrections sheet stated that he had none. But of course during the interview he pulled up his sleeve and there it was: A prison tat of the doubled-headed eagle, maybe 8 inches tall on the top part of his arm, representing Shqiptar everywhere.

30-year-old Ketjol (Keti) Manoku has been living by a soldier?s code since he was an actual soldier in the Balkans. Later, he was still a soldier, on the streets of America. For the past seven years he?s been locked up in prison, where he?ll remain on guard for the rest of his life.

He told me matter-of-factly that prison is too easy. It?s like high school. In Albania, he said, he was once beaten by police until his grey shirt was bright red and the cops were paid off the next day and he was let go. He said he fired his first gun at age 11?a Russian version of a .45.

He and his friend once saw two men get shot in front of them. One died instantly and the other was mortally wounded. Manoku?s friend reached down and took the hat off the dead man?s head and put it on his own head. ?Man, give the dead man his hat back,? Manoku said he told his friend.

A lot of his friends from back home are dead now. He was a teenager in Albania in 1997 when the country went mad. There was a pyramid scheme, the country was broke, an opposition political party opened the prisons and let the inmates out. All manner of guns and munitions in the country (police, military, heavy artillery) were abandoned and free for the taking, so people took them?..

http://www.capitalnewyork.com/article/culture/2011/06/2290014/big-trial-albanian-american-crime-story-15-mile-road-pearl-streetGeschrieben von freethinker am 21.06.2011 um 12:05:

 

Die Methoden, der Justiz ERpressung und rund um seinen Prozess, sind uralt. Prozess Verschleppung, ein System. verwirrt

Nun behauptet er ja, das gegen ihn ermittelt wurde, als er Immunität hatte, weil die Beweise eindeutig sind und durch 2 ausl. Experten Gruppen wurde das Video als echt bestätigt und nicht als manipuliert. Die höchste Richteri Shpresa Becaj, verhalft schon einmal Ilir Meta in einem anderen Betrugsfall zu einem Gerichtsieg, wo Zeit gleich die Tochter dann einen Diplomaten Posten beim damaligen Aussenminister Ilir Meta erhielt.

21 Jun 2011 / 11:48
Albania Ex-Deputy PM Seeks to Dismiss Corruption Trial

Lawyers for Ilir Meta, the former Albanian deputy prime minister, have called on the country?s supreme court to throw out his corruption trial on procedural grounds.
Dardan Malaj
Tirana
Ilir Meta | Photo by : Abania MFA

His lawyers argued on Monday that prosecutors had begun investigating Meta while he still had political immunity, and that their investigation had overstepped limits defined by the law.

They also argued that evidence submitted in the case was invalid and that witnesses had been politically motivated.


Meta resigned after the broadcast earlier this year of a secretly filmed video in which he was reportedly seen discussing corrupt deals with another minister.

He has been charged with corruption and faces up to seven years in prison if convicted. He has repeatedly denied any wrongdoing.

Prosecutors asked the court for a week?s recess to study the defence appeal. The case is scheduled to continue on June 27.

Meanwhile, a member of the judicial panel, judge Besnik Ymeraj, has withdrawn from the case. His resignation was accepted by chief justice Shpresa Becaj.

However, Becaj dismissed a similar request by Ardian Dovrani, the judge heading the panel, who had also wished to withdraw from the case.

General Prosecutor Ina Rama filed charges against Meta in early May after a four-month investigation, following the broadcast in January of the secretly filmed video.

Meta says the video was heavily edited and that his words had been taken out of context.

However, prosecutors maintain that they have been able to verify the video as genuine through the help of an American and a British expert.

The transcripts of the video show Meta asking the former economy minister, Dritan Prifti, to intervene over a hydropower plant concession tender.

He discusses an alleged recompense by a businessman of a seven per cent stake or a ?700,000 bribe.
....

http://www.balkaninsight.com/en/article/albania-ex-deputy-pm-seeks-to-dismiss-corruption-trial

Meta defended in ?Basha? style
20/06/2011 15:20

Meta defended in ?Basha? style
The Supreme Court started the trial against Former Deputy Prime Minister and Minister of the Economy, Ilir Meta, accused for active corruption. The accusations regard the video recorded by Dritan Pirfti one year ago.

After the presentation, the Court heard the preliminary pretenses of Ilir Meta?s defensive lawyers, since he was not present. Ilir Meta?s defensive lawyer built his strategy based on a previous decision of the same Court, which considered as invalid a series of investigations sent by the prosecution against Former Minister Lulzim Basha, due to the expiration of legal deadlines.

Standing to the argument of expired investigation deadlines, which, according to him consist of three months, the lawyer says that since all investigative actions carried out by the Prosecution were undertaken from April 2nd to May 9th, they must be considered as invalid. More specifically, the defense requests the Court to declare as invalit: the request for removing Meta's immunity; asking the opinion of foreign experts; interrogating citizens for further information; communicating the accusation to Mr. Meta; sending the request to the Supreme Court. The lawyer also adds that video registrations towards people with immunity are illegal.

"The expertise of the American expert, Glen Bard, must also be considered invalid, because, according to the law, the prosecution should have asked the defense if they would agree to chose him as an expert or not.

?We do not deny that the conversation has taken place, but we say that the transcript has been manipulated by Dritan Prifti and other persons for political purposes. For this reason we asked the conversation to be clarified as it should?.

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=1411Geschrieben von Balkansurfer am 06.07.2011 um 16:26:

  RE: Albanien's Mafia Boss: Ilir Meta --> Verkauf von NATO Geheimnissen als Aussenminister

Im Moment läuft ein Gerichts Prozess in Tirana, wo erneut die verbrecherische Familie Ilir Meta, als Aussenminister verwickelt ist und die Ehefrau Monika.

Man hat ein Grundstück des Aussenministeriums in Tirana einfach dem örtlichen Mafia Vertreter Viron Bezhani übereignet, was komplett illegal ist.

Aber das gehört Landesweit zu den Verbrecher Methoden des Ilir Meta und seiner Frau Monika, die wohl im Gemeinderat von Durres sitzt. Natürlich will Viron Bezhani , dort ein Hochhaus bauen, wie es zum Geldwäsche System der Albaner Mafia gehört und niemals bezahlt man etwas für ein Grundstück, was einfach mit gefälschten und illegalen Dokumenten man sich aneignet.


LSI, pazar pronash në Ministrinë e Jashtme

Publikuar te Merkuren, 06 Korrik 2011 07:11

MPJ pazar me pronat publike, ua kalon njerëzve të LSI me gjyqe fiktive Ministria e Punëve të Jashtme ka filluar pazaret me njerëzit e Lëvizjes Socialiste për Integrim, duke u kaluar këtyre të fundit pronat publike që administron, nëpërmjet proceseve gjyqësore fiktive dhe me vendime të paracaktuara. Pas serisë së skandaleve në tre ministritë që administron, Lëvizja Socialiste për Integrim, tashmë po përvetëson edhe pronat shtetërore që janë pjesë e këtyre ministrive, në shkelje flagrante me ligjin. Më konkretisht, Ministria e Punëve të Jashtme e cila drejtohet nga njerëzit e Ilir Metës, pritet të shpronësojë një sipërfaqe toke publike tek Blloku i Ambasadave, për t?ia kaluar në pronësi një ish-kandidati të LSI për deputet në Tiranë, Viron Bezhani. Ky i fundit njihet si njeri i afërt i kryetarit të LSI, pasi kjo parti e ka propozuar si kandidat për deputet për qarkun e Tiranës në zgjedhjet parlamentare të 2009. Gjithashtu Bezhani është pjesë e Këshillit Bashkiak të Tiranës, si përfaqësues i LSI. Edhe pse është shpronësuar një herë për këtë sipërfaqe toke, Bezhani pretendon se i përket atij toka pranë Bllokut të Ambasadës, e cila është në pronësi të Ministrisë së Jashtme. Ndërkohë, meqenëse Ministria e Jashtme drejtohet nga LSI, për këtë pretendim, Bezhani ka nisur një proces gjyqësor, gjyq i cili është i paracaktuar. Të implikuar në këtë pazar me trojet shtetërore, duke se është vetë bashkëshortja e Metës zonja kryemadhi dhe shumë zyrtarë në Ministrinë e Jashtme. Avokatja e Bezhanit që do të mbrojë çështjen sot në Gjykatën e Apelit, është Flutura Kono, kërshëria e zonjës Kryemadhi. E lartpërmendura është pjesë edhe e këshillit bashkiak të Durrësit. Nga ana e saj, Ministria e Punëve të Jashtme si palë e paditur në këtë proces, pritet t?i krijojë kushtet e favorshme Bezhani që ta fitojë procesin gjyqësor. Përveç ministrit Haxhinasto, për të bërë të mundur kalimin e tokës, duket se do të kujdeset edhe Drejtor i Ndërmarrjes së Trupit Diplomatik, Agron Xhafa, i njohur ky si një mik i ngushtë i zonjës Kryemadhi. Po ashtu edhe avokatja e ministrisë është pjesë e LSI. Ndërsa juristja e trupit diplomatik është Lertida Balili, e njohur edhe kjo si pjesë e LSI. Në tokën në fjalë është planifikuar të ndërtohet një pallat, sapo Basha të marrë bashkinë. Pra i gjithë ky Pazar me pronat e shtetërore do të formalizohet me anë të një gjyqi fiktiv sot në Gjykatën e Apelit në Tiranë
Gjyqi
Gjykata e Apelit Tiranë pritet të shqyrtojë sot padinë e shtetasit Viron Bezhani kundër Ministrisë së Punëve të Jashtme për një sipërfaqe toke pranë Bllokut të Ambasadave. Gjyqtari i çështjes Argon Papajani pritet që të formalizojë sot kalimin e tokës nga MPJ në pronësi të pretenduesit në fjalë. Qysh në fillim i gjithë ky proces është i paligjshëm, pasi gjykata nuk mund të japë më vendime për titujt e pronësisë, për shkak se është ngritur një agjenci e posaçme për kthimin dhe kompensimin e pronave. ?Çdo subjekt i shpronësuar ka të drejtë të kërkojë, në përputhje me këtë ligj, të drejtën e pronësisë, në rast se i është hequr sipas akteve ligjore, nënligjore, vendimeve penale të gjykatave ose të marrë me çdo mënyrë tjetër të padrejtë nga shteti nga data 29.11.1944, si dhe kthimin ose kompensimin e pronës. Fusha e veprimit të këtij ligji shtrihet edhe për pasuritë e paluajtshme të shtetasve shqiptarë, të krijuara përpara datës 7 prill 1939 dhe që janë sekuestruar sipas nenit 14 të ligjit nr. 37, datë 13.1.1945 "Ligja e tatimit të jashtëzakonshëm për fitimet e luftës?, thuhet në ligjin për AKKP.

Neni 7, kthimi dhe kompensimi i pronave Pronat që nuk kthehen

1. Nuk kthehen pronat e paluajtshme, që i shërbejnë një interesi publik dhe ato që:
a) shërbejnë për realizimin e detyrimeve të shtetit shqiptar, që rrjedhin nga traktatet dhe konventat, në të cilat shteti ynë është palë;
b) janë të zëna sipas akteve ligjore, paraqitur në shtojcën 1 të ligjit.
2. Në rast se pronat e paluajtshme, që përfshihen në pikën 1 të këtij neni, propozohen të tjetërsohen, ato u kalojnë subjekteve të shpronësuara kur këto nuk janë kompensuar.
3. Pronat e përcaktuara në pikën 1 të këtij neni kompensohen sipas përcaktimeve të bëra në këtë ligj.
qipërisë?, theksoi Haxhinasto. Adriatik Doçi
..

http://sot.com.al/index.php?option=com_content&view=article&id=1345:lsi-pazar-pronash-ne-ministrine-e-jashtme&catid=79&Itemid=466Geschrieben von Balkansurfer am 10.07.2011 um 17:04:

 

Zitat:
Original von lupo
Zum in Haft sitzenden Berater, Staatssektretär des Ilir Meta und Super Verbrechers Almir Rrapo, der in der US Botschaft im Juli verhaftet wurde, auf Grund eines FBI Haft Befehles.

Die EU kündigt Sanktionen an, wenn der Super Verbrecher Almir Rrapo, an die USA ausgeliefert wird, bevor es nicht klare Verträge mit den USA gibt, das die Todes Strafe, nicht angewendet wird, sondern nur EU konforme Urteile.

"Almir Rrapo", BE sanksione Tiranës nëse e ekstradon

http://www.youtube.com/watch?v=3H7j_RnQejw

aus

http://www.albania.de/alb/index.php?p=2618


Der EU Menschen Rechts Gerichtshof, hat die Auslieferung an die USA nun für illegal erklärt, weil dort die Todesstrafe praktiziert wird. Sanktionen sind für den Null Funktions Staat, der Albaner Mafia, noch nicht bekannt.


Der Prozess gegen Ilir Meta, beginnt nun, nachdem alle Einsprüche von der Ilir Meta, vom höchsten Gericht abgewiesen sind.

Zeitgleich versucht Genc Pollo, ein neues Medien Gesetz zu machen, vor allem rund um Videos, das sowas nur verwendet werden darf, mit Genehmigung des Ministeriums. eine klare Medien Kontrolle.

Ilir Meta trial started
11/07/2011 19:45

Ilir Meta trial started
The trial against the Former Deputy Prime Minister Ilir Meta just started at the Supreme Court.

Four hours later than the notification, the Penal College, headed by Judge Adrian Dvorani, gave Court's decisions for the preliminary requests of the defense, rejecting the most important one, that of suspending the case.

The Supreme Court rejected also Ilir Meta's request for not calling MP Dritan Prifti as a witness, the person who made the registration and sent it to the media, since he is being trialed for a case connected to the current one, hence giving to the Prosecution the right to have him on top of the witness list.

But the court ruled in favor of Mr. Meta for not accepting the verification that British and American experts made to the video registration that connected Ilir Meta with the corruption affair, stating that it was made outside the legal procedures.

The prosecution insisted to have the same foreign experts doing the next authenticity verification of the video file, this time with the permission of the Court.

The defense opposed a further verification of the video by foreign experts, insisting that the Court has used Albanian ones in previous cases.

The judge panel retired for the decision, and afterwards they will decide who will be the expert that will verify the authenticity of the video file that shows Former Deputy Prime Minister Ilir Meta asking corruptive favors for public tenders.

The next session will be held on July 22nd, and will start with a list of witnesses. The first one will be MP Dritan Prifti, considered as the key witness in this case. After him there will be a number of well-known Albanian businessmen, such as Rezart Taçi, Ymer and Skender Tola, Agim Rrapaj and several others.

The Court accepted all the evidence presented by the prosecution, such as the video recorder owned by Mr. Prifti and the tape that broadcasted the scandal at Top Channel?s program ?Fiks Fare?, and also the entire respective documentation of the tenders that were filed at the Ministry of Economy during this time.

The Court accepted a verification made by the defense in Italy, and the documentations of the request made by the Prosecution in 2002 for removing the immunity of MP Prifti.

After the session, Ilir Meta?s defensive lawyers made this declaration:

?The Court of Serious Crimes and the Prosecution have precedents when they have used Albanian experts for verifying the authenticity of evidence. They have found these experts in Albania; these experts are among us and they can make the verification?.

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=1751&ref=lajmeGeschrieben von CrniLabudovi am 14.07.2011 um 19:16:

 

Jetzt tobt der kriminelle Pyschpat Ilir Meta herum und labbert den Landes üblichen Unfug!

14 Jul 2011 / 16:32
Albania Top Prosecutor Undaunted by Attack

General Prosecutor Ina Rama has rejected charges by former Deputy Prime Minister Ilir Meta that he is the victim of a political witch hunt.
Besar Likmeta
Tirana


Albania General Prosecutor Ina Rama | Photo by : Besar Likmeta

?[The accusations] are political rhetoric, and whatever we have on the case has been sent to a court of law,? Rama declared on Thursday, after a meeting organized by the Millennium Challenge Corporation.

Meta, currently head of the Socialist Movement for Integration Party, LSI, the junior partner in the cabinet of Prime Minister Sali Berisha, lashed out against Rama earlier this week after losing a procedural challenge to corruption cases pending against him.

On Monday, the Supreme Court rejected an appeal from Meta?s lawyers to dismiss the cases on grounds that the probe against him started while he still enjoyed political immunity from prosecution.

On Tuesday, Meta accused the general prosecutor?s office of being ?an extremist political cell that was working to discredit me and my party? in the guise of reforming it.


Meta resigned from his deputy PM position in January after a secretly filmed video was broadcast showing him discussing corrupt deals with another minister.

In the video, Meta asks Dritan Prifti, then-Minister of Economy, Trade and Energy, to intervene in a hydropower plant concession tender. He mentions a bribe of a 7 per cent stake, totaling ?700,000.

Meta also asks Prifti to hire LSI party activists.

In addition, the tape shows him claiming to have influenced a Supreme Court Trial. Meta boasts that he is on good terms with Chief Justice Shpresa Becaj, because he helped secure an embassy job for her daughter.Becaj has denied any wrongdoing, maintaining that her daughter got the job on her own merits.

Meta cautions Prifti to keep their arrangement quiet, because he is afraid the prosecutor?s office might open an investigation into it.

After the video became public in January, Rama did indeed start an investigation. She filed charges against Meta in early May.Meta says the video was heavily edited and that his words were taken out of context.


The LSI currently controls the ministries of economy, foreign affairs and health. Although it holds only four parliamentary seats, it played the role of a kingmaker in the 2009 parliamentary elections, which were narrowly won by Berisha?s right-wing Democratic Party.


At the time of his meeting with Prifti, Meta was both deputy prime minister and foreign minister.

http://www.balkaninsight.com/en/article/Geschrieben von lupo am 22.07.2011 um 22:11:

  RE: Albanien's Mafia Boss: Ilir Meta --> Verkauf von NATO Geheimnissen als Aussenminister

Heute passierte erneut unglaubliches vor dem hohen Gericht, wo die dubiose Richterin Becaj den Vorsitz hat, welche genauso total korrupt ist wie früher Kondi und voll käuflich.

Die Welt Straf Gerichts Ordnung sagt überall auch in Albanien, das zuerst die Beweise der Anklage und Zeugen gehört wird.

Dies wurde abgelehnt, man will zuerst die Verteidigungs hören.

Noch schlimmer geht es halt nicht mehr, was sofort auch balkaninsight meldete. Auch der frühere Generalstaatsanwalt Rakipi, ermittelte gegen Ilir Meta, und wurde dann abserviert.
böse böse böse böse
22 Jul 2011 / 16:32
Stunning Ruling in Albanian Corruption Trial

In a break with procedural code, Albania?s Supreme Court dealt a severe blow on Friday to the corruption case against former Deputy Prime Minister Ilir Meta.
Besar Likmeta
Tirana
Ilir Meta | Photo courtesy of Albania MFA

Meta was charged with corruption after a video was broadcast showing him discussing corrupt deals with another former minister, Dritan Prifti, who was scheduled to testify at Friday?s hearing.

However, the judges refused to hear Prifti?s testimony, instead granting a request from defense attorneys to hear their evidence first, and calling for expert verification of the videotape.

Sources inside the general prosecutor?s office told Balkan Insight that the court?s decision is in ?blatant breach of the procedural code, which says that the prosecutor?s witnesses and evidence are presented first.?

Article 359 of Albania?s criminal procedural code says explicitly that the trial starts with ?the administration of evidence collected by the prosecutor?and then continues with the evidence presented by the defense.?

According to prosecutors, the judges? rulings are aimed at preventing prosecution witnesses from testifying before the case is closed.


?That would save Meta even from the court of public opinion,? the source in the prosecutor?s office told Balkan Insight.

Meta has always denied the charges against him, dismissing them as politically motivated. On Friday, he accused the prosecutors of being ?controlled? by his accuser, Dritan Prifti.

Transcripts of the video show Meta asking Prifti, the former economy minister, to intervene in a hydropower plant concession tender. Meta mentions a bribe by a businessman of ?700,000.

Meta also asks Prifti to hire activists of his own party, the Socialist Movement for Integration, LSI.

The LSI is the junior partner in the government of Prime Minister Sali Berisha. It controls the ministries of economy, foreign affairs and health.

Although it only holds four parliamentary seats, the LSI came out as a kingmaker in the 2009 parliamentary elections, which were narrowly won by Berisha?s right-wing Democratic Party.

Meta is head of the LSI, and at the time of the recording was both deputy prime minister and foreign minister. The tape also shows him boasting about having influenced a Supreme Court trial involving the same hydropower plant.

Meta is overheard saying that he can influence court decisions because he is on good terms with Chief Justice Shpresa Becaj after securing an embassy job for her daughter.


He then asks Prifti to keep the affair quiet, because he is afraid the prosecutor?s office might open an investigation into it.

http://www.balkaninsight.com/en/article/corruption-trial-against-ex-albania-s-deputy-pm-begins

Korrik 22nd, 2011 | Shkruar nga TemA
Prokuroria: SKANDAL! Meta po shpëton pa u dëgjuar dëshmitarët

Ajo që ka ndodhur sot në Gjykatën e Lartë është një skandal i vërtetë. Gjykatësit kanë refuzuar që të dëgjojnë dëshminë e Dritan Priftit, dhe në vend të kësaj kanë pranuar një kërkesë të avokatëve mbrojtës për të dëgjuar fillimisht provat e tyre e për të thirrur një ekspert për verifikimin e videokasetës.

Burime nga Prokuroria e Përgjithshme kanë thënë për Balkan Insight se vendimi i gjykatës është një shkelje flagrante e Kodit të Procedurës Penale, që thotë se fillimisht paraqiten provat e dëshmitarët e prokurorisë.

Në këtë mënyrë Gjykata e Lartë në Shqipëri po ndryshon krejt historinë e gjyqeve në botë, duke qenë mbrojtja ajo që dikton se si shkon gjyqi, kurse prokuroria duhet të presë thjesht vendimin.

Prokurorët thonë se vendimi i gjykatësve ka për qëllim që të parandalojë dëshmitarët e prokurorisë që të dëshmojnë përpara se gjyqi të mbyllet. ?Kjo do e shpëtojë Metën edhe nga gjyqi i opinionit publik,? tha një burim pranë zyrës së Prokurorisë për Balkan Insight.

Meta thotë se prokuroria kontrollohet nga Prifti dhe deklaron se ai është i pafajshëm.

Në videon skandaloze Meta shfaqet qartë si një njeri që ka influencë mbi Gjykatën e Lartë.

Ai dëgjohet duke thënë se mund të ndikojë vendimet e Gjykatës për shkak se ka marrëdhënie të mira me drejtuesen e kësaj gjykate, Shpresa Becaj, pasi i ka rregulluar të bijën në ambasadë.

Më pas ai i kërkon gjykatës që të heshtë për shkak se ka frikë se zyra e prokurorit mund të nisë një hetim për të. Becaj ka thënë se nuk ka bërë asnjë shkelje, pasi e bija e meritonte vendin e punës.
Shperndaje:Geschrieben von CrniLabudovi am 23.07.2011 um 09:38:

  RE: Albanien's Mafia Boss: Ilir Meta --> Verkauf von NATO Geheimnissen als Aussenminister

Zitat:
Original von lupo
Heute passierte erneut unglaubliches vor dem hohen Gericht, wo die dubiose Richterin Becaj den Vorsitz hat, welche genauso total korrupt ist wie früher Kondi und voll käuflich.

Die Welt Straf Gerichts Ordnung sagt überall auch in Albanien, das zuerst die Beweise der Anklage und Zeugen gehört wird.

Dies wurde abgelehnt, man will zuerst die Verteidigungs hören.

Noch schlimmer geht es halt nicht mehr, was sofort auch balkaninsight meldete. Auch der frühere Generalstaatsanwalt Rakipi, ermittelte gegen Ilir Meta, und wurde dann abserviert.
böse böse böse böse
22 Jul 2011 / 16:32
Stunning Ruling in Albanian Corruption Trial


However, the judges refused to hear Prifti?s testimony, instead granting a request from defense attorneys to hear their evidence first, and calling for expert verification of the videotape.

Sources inside the general prosecutor?s office told Balkan Insight that the court?s decision is in ?blatant breach of the procedural code, which says that the prosecutor?s witnesses and evidence are presented first.?


Wenn Dritan Prfiti keine Vorladung hatte, weil er noch nicht an der Reihe war, so sind alle diese Artikel Unfug. Und das Ilir Meta, die Dumm Schnatter nie etwas versteht, weil er immer schon mangels Schulbildung zu dumm und kriminell ist, sollte man auch festhalten. Diese Dumm Gestalten, schwafeln meistens etwas daher, was man selber nicht versteht, identisch wie die selbst ernannten Anti Terror Experten, in den Deutschen Medien. Man hat die Haus Aufgaben einfach nicht gemacht, wie Straf Prozessse richtig ablaufen!

Und Albanische Anwälte, haben Null Ahnung, weil man keine Praxis hat, und oft die Titel erkauft hat, bzw. gleich gefälscht hat.

Meta-Prifti, political battle heats up
22/07/2011 19:35

Meta-Prifti, political battle heats up
While the Meta-Prifti case is being handled by the Supreme Court, another confrontation is taking place outside the Tribunal. It is the political battle, which is heating up.

After Meta?s declaration, Prifti reacted through a press release.

?Now it is obvious that Mr. Meta doesn?t understand neither the actions of his lawyers. Unfortunately, he doesn?t understand that the Court implemented today what Meta himself requested, the invalidity of the video files. The court implemented today what they decided in the previous session, the invalidity of the expertise that Meta requested. The Court cannot allow a proof that has just been considered as invalid by the court itself?, Prifti declared.

?The prosecution implemented the Court?s decision for the invalidity of the forensic report that dismissed the proof of Prifti-Beqiri video. The Prifti-Beqiri video has no value for Meta?s trial. It is a private video, made at home, without any connection with my duty and that of Mr. Beqiri. The video Prifti-Beqiri has been requested by Meta only for blackmailing me as a witness. I advise Meta to not conduct his battle against me, because I guarantee him that he will lose. Meta?s battle is with the justice?, Prifti added.

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=1876&ref=lajmeGeschrieben von Zemer-Krasniqi am 04.08.2011 um 17:57:

 

Zitat:
Original von lupo
Zum in Haft sitzenden Berater, Staatssektretär des Ilir Meta und Super Verbrechers Almir Rrapo, der in der US Botschaft im Juli verhaftet wurde, auf Grund eines FBI Haft Befehles.

Die EU kündigt Sanktionen an, wenn der Super Verbrecher Almir Rrapo, an die USA ausgeliefert wird, bevor es nicht klare Verträge mit den USA gibt, das die Todes Strafe, nicht angewendet wird, sondern nur EU konforme Urteile.

"Almir Rrapo", BE sanksione Tiranës nëse e ekstradon

http://www.youtube.com/watch?v=3H7j_RnQejw

aus

http://www.albania.de/alb/index.php?p=2618


Ilir Meta, hat viele Freunde, welche Mörder sind erzählt als Schlagzeile heute Dritan Prifti, was aber vor 10 Jahren bekannt war. Almir Rrapo war nur Einer der US-Albanischen Mafia, welche durch Morde bekannt waren. In Durres findet man die Bande, eng verbunden mit dem Massenmörder dem Kosovo Deppen von Durres, und Chef der "Bande e Durresi" Lulzim Basha, wo sich die Deutsche Botschaft schon in 1998 beschäftigte, weil er mit Polizei Uniform herumlief.

Eine Legende des Verbrechens ist Ilir Meta, vom Kinder- Frauenhandel, Waffen und Drogen vor allem. Dazu kommt der Landraub des Verbrechers, mit STapelweise gefälschten Urkunden auch über die Baufirma der Monika M.

Prifti: Jam i interesuar për paqe me Ilir Metën

(Dërguar më: 04/08/11) Tedi Blushi

Deputeti, Dritan Prifti në një intervistë të dhënë për ?Gazeta Shqiptare? deklaron se tashmë është i interesuar për marrëdhënie paqësore me Ilir Metën. Ndërkohë që shton se nuk ka aspak besim tek drejtësia lidhur me të ashtuquajturin skandali i video-përgjimit Meta-Prifti. I pyetur nëse do ta votonte kandidaturën e Fatos Nanos për President të Republikës, ai sqaron se ka predispozicionin për ta menduar këtë çështje.
Z.Prifti, si e vlerësoni ecurinë e deritanishme të procesit hetimor lidhur me të ashtuquajturin skandali i video-përgjimit Prifti-Meta dhe a keni besim tek drejtësia?
Nuk kam aspak besim tek drejtësia në Shqipëri. Shitja e turpshme që i bëri Kolegji Zgjedhor rezultatit për Bashkinë e Tiranës më ka bërë të besoj se drejtësia në Shqipëri nuk i përballon dot presionet nga politika. Drejtësia s?ka për të marrë kurrë vendime të drejta kur bëhet fjalë për politikanë. Drejtësia bëhet gjithmonë me pushtetin, ashtu siç ndodhi me Kolegjin Zgjedhor. Ka individë tepër të ndershëm në sistemin tonë të drejtësisë, por shumica nuk janë të pavarur dhe ndikohen fort nga politika apo forca e parasë. Përsa i përket hetimeve të videos Prifti-Meta siç e quani ju, mund të them se jam i kënaqur që drejtësia nuk manipuloi provat që unë dorëzova, ekspertët certifikuan paprekshmërinë dhe origjinalitetin e videos që unë dorëzova. Për këtë pjesë jam i qetë. Provat e mia dolën të pamanipuluara, ndryshe nga akuzat që më bëri z.Meta. Se si do vazhdojë kjo histori, unë nuk e di. Kam dëgjuar shumë historira për gjyqtarë të caktuar në trupën gjykuese, por deri tani vendimet e kësaj trupe gjykuese kanë qenë korrekte dhe të pandikuara politikisht. Sigurisht do ta ndjek me vëmendje vazhdimin e këtij procesi.
A ndjeheni më të kërcënuar, ju dhe familja juaj?
Sigurisht që unë dhe familja ime ndjehemi të kërcënuar. Kam marrë shumë kërcënime gjatë vitit të fundit dhe akoma asnjë prej tyre nuk është zbardhur nga hetimet. Kam përballë në gjykatë ish zv/Kryeministrin, njeriun që edhe sot mban në pushtet këtë qeveri me 4 votat e tij në Parlament. Kam përballë gjithë pushtetin dhe qeverinë. Përveç kësaj, z.Meta është person që në rrethin e tij miqësor ka dhjetëra kriminele, njerëz të futur shpesh herë nëpër burgje deri edhe për vrasje. Njerëz pranë Metës flasin që ai s?do ma falë kurrë mua këtë që i bëra. Unë s?jam superman dhe sigurisht që shqetësohem kur flitet për rrezik mbi jetën time dhe të familjes. Por nuk jetoj me frikë. Metës i kam thënë se çdo lloj goditje që mund të kem unë prej tij, ai do ta paguajë dhjetë herë më shumë. Jam i interesuar për marrëdhënie paqësore me atë, por jam i përgatitur për çdo gjë.
A keni vendosur të angazhoheni në një parti politike?
Sigurisht që në të ardhmen do të angazhohem në një parti politike. Detajet mbeten për t?u vendosur nga fundi i këtij viti.
Cili është vlerësimi juaj për zgjedhjet lokale të 8 Majit dhe në veçanti për ato në Tiranë?
Zgjedhjet ishin normale, deri në momentin që KQZ vendosi të ndryshonte rezultatin në tavolinë. Më bëri përshtypje fushata e qetë e z.Basha. Ai fitoi shumë prej këtyre zgjedhjeve sepse spikati si një lider me format tjetër nga ato që ishim mësuar të shihnim nga PD. Basha tani ka gjithë të drejtën për një karrierë të sukseshme brenda PD. Pavarësisht se ai nuk e fitoi me drejtësi Bashkinë e Tiranës, diferenca prej 10 votash, i jep atij një avantazh moral me gjithë ata që e konkurrojnë në PD. Kurse Rama nuk ka pasur kurrë më shumë personazhe socialistë që kanë punuar kundër tij, se në këto zgjedhje. Kjo situatë duhet analizuar me detaje dhe kujdes, ndryshe Rama s?do fitojë më kurrë beteja elektorale.
...........

URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=102535Geschrieben von CrniLabudovi am 12.08.2011 um 13:39:

  RE: Albanien's Mafia Boss: Ilir Meta --> Verkauf von NATO Geheimnissen als Aussenminister

Salih Berisha, erhielt von höchster Stelle einen geheimen Besuch und einen Top geheimen Brief Umschlag überreicht, das eine Rückkehr von Ilir Meta, ins Kabinett verboten ist.

SHBA zarf urgjent Berishës: Ilir Meta të mos bëhet më ministër në qeveri!
Share ThisShtetet e Bashkuara të Amerikës, në veçanti agjencitë e saj të specializuara ligjzbatuese, si CIA dhe FBI, janë vënë prej disa muajsh në alarm nga sjellja e qeverisë shqiptare. Ndryshimi i kursit të miqësisë së biznesit, orientimi drejt vendeve arabe, Rusisë dhe Kinës, liberalizimi i vizave me shtetet balltike dhe kinezët, kanë bërë që muaji korrik të jetë më i nxehtë se kurrë. Përveç vizitave sekrete të zyrtarëve të lartë amerikanë dhe takimet e tyre me përfaqësues shqiptarë të ministrive, deri tek kryeministri Berisha, kanë qenë paralajmërime të prera dhe madje kërcënime direkte për kreun e mazhorancës, Sali Berisha.

Burime tepër të sigurta i thanë agjencisë AMA, se qeveria amerikane është tepër e shqetësuar nga sjellja e kryeministrit, pavarësisht lotimit që është bërë për të këto vite nga zyrtarë të njohur ndërkombëtarisht dhe miqësisë mes popujve apo rreshtimi në një front antiterrorizmi. Ftohja e marrëdhënieve ka nisur që prej momentit të nxjerrjes së sekreteve të NATO-s dhe shitja e tyre tek ?miqtë? serbë, rusë, kinezë dhe talebanët, duke vënë në rrezik dhjetëra operacione me rëndësi. Ndërsa këtë problem po e trajton vetë Aleanca, ku priten edhe masa më të ashpra, amerikanët janë shqetësuar për ç?ekuilibrimin dhe lëvizjet e shumëfishta që ka kryer Berisha. Konçesionet që po i jepen firmave ruse, serbe, kineze dhe arabe, turke, deri tek ato që janë të lidhura me terroristët, ka sjellë disa herë në Tiranë zyrtarë të lartë të CIA-s dhe FBI-së. Një prej këtyre rasteve është dhënia e hidrocentraleve një mashtruesi 52-vjeçar i arrestuar në Qipro, përpjekjet për të shitur Telekomin nga turqit në kalim transaksionesh tek kinezët, pikërisht një kompanie që është në listën e terrorizmit. Por nuk mjaftohet me kaq.

Pasi shqetësim për CIA-n përbën edhe trafiku i armëve e municioneve tek elementët terroristë apo drejt Libisë për Gedafin. Lidhjet me elementët islamikë, apo mbërritja në Tiranë e dy prej personave serbo-boshnjakë, që janë në listat e terrorizmit amerikan. Miq të kryeministrit, por edhe drejtuesve aktualë të Al-Kaedës. Këto intervenime janë cilësuar të rrezikshme nga ana operacionale, ekonomike dhe e miqësisë mes dy vendeve. Pastrimi i parave, transaksionet dhe blerjet ka mbikëqyrje, po kthehen në një shqetësim. Po burime të sigurta thonë për agjencinë, se Berishës i është tërhequr vërejtje që të ketë kujdes me linjën që do të mbajë në të ardhmen dhe se kërcënimet e kryeministrit se do kthehet nga Lindja nuk përbëjnë shumë peshë për qeverinë amerikane. Por së fundmi një prej kërkesave të prera është edhe tentativat e përsëritura të ish-zëvendëskryeministrit Ilir Meta, për t?u rikthyer në qeveri. Prej muajit Maj, kreu i LSI-së i bën presion Berishës të rikthehet në kabinet, mirëpo është ndaluar nga qeveria amerikane. Një zarf sekret i ka mbërritur Berishës në zyrë së fundmi, ku i kërkohet prerë që Meta të mos kthehet më në kabinet, ndryshe do të mbahet përgjegjësi.

Madje Meta ka nisur përsëri një fushatë me qëllim kthimin në qeveri si ministër, por vetëm pak ditë më parë, SHBA ka përsëritur mesazhin, duke sjellë ekspertë të FBI-së që nën justifikimin e verifikimit të pasurive të Almir Rrapos, ish-sekretarit të Metës në Ministrinë e Jashtme, i arrestuar për dhjetëra krime si trafik droge e vrasje, të sjellin dhe një tjetër paralajmërim për Berishën. Kryeministri aktualisht gjendet mes dy zjarreve të hapura. Nëse pranon Metën në qeveri krijon pakënaqësi në popull dhe tek SHBA, që do të thotë një fund i paralajmëruar. Nëse nuk e pranon, kreu i LSI-së nuk mund të mbijetojë gjatë pa post dhe në rrezik shkërmoqjeje të partisë mund të hidhet në opozitë për ?katarsis?.

http://www.ama-news.al/2011/08/Geschrieben von Cro-Cop am 19.08.2011 um 13:55:

  RE: Albanien's Mafia Boss: Ilir Meta --> Verkauf von NATO Geheimnissen als Aussenminister

Ilir Meta, ist der einzige Politiker in Europa, der je direkt mit Mord, Drogen Handel in Verbindung gebracht wurde. Die Gestalt ist total Abschaum und lebt vom Stimmenkauf, vor allem auch rund um illegale Besiedlung und Handel mit gefälchten Grundstücks Urkunden.

Jeder kennt die Gestalten, rund um Ilir Meta, wie Lefter Koca, Spartak Braho usw..


Ekskluzive/ FBI: Ilir Meta punësoi si sekretar të kërkuarin për trafik dhe vrasje

Asnjëherë më parë në historinë e organeve ligjzbatuese, nuk është gjendur një deklaratë e tillë zyrtare ku të përmenden emra apo poste të politikanëve të lartë dhe për më tepër zëvendëskryeministër dhe kryetar partie. Ka ndodhur për vende te botës së tretë, në Afrikë apo Azi, po kurrë në Evropë. Dhe është pikërisht shteti më i fuqishëm i botës që njeh zyrtarisht si të përfshirë në një abuzim të hapur Ilir Metën, kreun e LSI-së, që tashmë është i pandehur për një tjetër çështje.

Në deklaratën zyrtare të Byrosë Federale të Investigimit, shkruhet në kokën e saj, në krye, se Almir Rrapo, është sekretari ndihmës i ministrit të Jashtëm dhe Zëvendëskryeministrit Ilir Meta. Bëhet fjalë për momentin kur u arrestua në Tiranë, pasi ishte zbuluar. Në mënyrë të drejtpërdrejtë FBI akuzon Ilir Metën se ka punësuar në një post goxha të rëndësishëm një njeri të shumëkërkuar dhe që rrezikon mbi 200 vite burgim, deri në ekzekutim me vdekje.

Madje dhe në shpjegimet e brendshme thuhet se ?megjithëse i kërkuar për krime në SHBA, Almir Rrapo në momentin e ndalimit ishte ndihmësi i zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm?, thuhet në këtë deklaratë që agjencia po e boton më poshtë të plotë për lexuesit.

Materiali i plote
U.S. Attorney?s Office November 24, 2010

Southern District of New York (212) 637-2600

PREET BHARARA, the United States Attorney for the Southern District of New York, and JANICE K. FEDARCYK, the Assistant Director-in-Charge of the New York Office of the Federal Bureau of Investigation ("FBI"), announced the extradition of ALMIR RRAPO from Albania for his involvement in a racketeering enterprise that engaged in murder, kidnapping, narcotics trafficking, extortion, robbery, arson, obstruction of justice, and interstate transportation of stolen goods. RRAPO was arrested by the Albanian National Police on July 2, 2010, at the request of the United States. At the time of his arrest, RRAPO was employed as the Senior Administrative Assistant to the Deputy Prime Minister of Albania.

Manhattan U.S. Attorney PREET BHARARA said: "Shortly after ALMIR RRAPO allegedly participated in the brutal murder of Erion Shehu, RRAPO fled to Albania in an effort to escape the American criminal justice system. With the assistance of our international law enforcement partners, we will continue to ensure that individuals involved in international organized crime face justice in the United States, wherever they may be hiding."

FBI Assistant Director-in-Charge JANICE K. FEDARCYK said: "Today's cooperation in the extradition of Almir Rrapo should be a stern message to the murderers, kidnappers, and drug dealers who try to flee prosecution: you can run, but you cannot hide. The FBI will continue to track down these hardened criminals wherever they may be. I am thankful for the cooperation of the Albanian National Police and for all of our law enforcement partners across the globe who work tirelessly to put criminals behind bars, where they belong."

According to the 13-count superseding Indictment and other court documents:

ALMIR RRAPO participated in a racketeering enterprise (the "Krasniqi Organization") led by brothers BRUNO KRASNIQI and SAIMIR KRASNIQI, which operated in New York, Michigan, Connecticut, and

http://www.ama-news.al/2011/07/ekskluzive-fbi-ilir-meta-punesoi-si-sekretar-te-kerkuarin-per-trafik-dhe-vrasje/Geschrieben von freethinker am 21.08.2011 um 15:31:

  RE: Albanien's Mafia Boss: Ilir Meta --> Verkauf von NATO Geheimnissen als Aussenminister

Die US Albanische Mafia, hat Ilir Meta in Albanien hoffähig gemacht, wobei das Hotel Adriatic, inklusive Kontakte zur Moslem Bruderschaft dazugehört! Nur diese Ganoven des Hotel Adriatic, haben eine Boots Show gemacht, um Drogen Boote zu importieren, Der einzige Bootshändler von Durres. boykottierte das Hotel Mafia Geschäft. Ilir Meta, war vor 10 Jahren schon das grössten Problem in Albanien.


Nichts Neues: Das FBI will Ilir Meta verhaften, als einer der grossen Drogen Bosse, die International tätig sind, was wir ja vor Jahren schon brachten und den Italienern bestens bekannt ist, als seine Drogen Gehilfen, mit Diplomaten Pass versehen, als Leibwächter tätig, in Italien verhaftet wurden (Januar 2002)! Der Dumm Mensch, hörte aber nicht auf, sondern machte mit seiner Ehefrau Monika dann auch noch mit eigenen Geldwäsche Betrugs Projekten rund um den Grundstücks Diebstahl von sich reden.

Import von Luxus Autos, mit Kokain gefüllt, Ilir Meta war immer dabei, aber auch Genc Pollo. Links zur Auffahrt zur Villa Zogu, steht ihre Durres Zweigstelle, vor der in 1997 gesprengten Luxus Villa des Sokol Kociu.

VESHI was arrested yesterday in New York City by members of the New York Joint Organized Crime Task Force, which includes agents of the FBI and detectives of the NYPD, and was detained following a court appearance in Manhattan federal court. ALMIR RRAPO was arrested by the Albanian National Police on July 2, 2010, at the request of the United States. At the time of his arrest, RRAPO was employed as the Senior Administrative Assistant to the Deputy Prime Minister of Albania.

http://www.fbi.gov/newyork/press-releases/2010/nyfo082410.htm

Video aktuell, zum Thema

http://www.youtube.com/watch?v=CzSv_zglwlo

Ekskluzive/ FBI kërkon arrestimin e Ilir Metës, kërcënimi për të tërhequr vëmendjen, dosja e plotë

Kryetari i Lëvizjes Socialiste Për Integrim e sajoi lajmin e kërcënimit me SMS në telefon për t'i shpëtuar një arrestimi të mundshëm nga Byroja Federale e Investigimit. Agjencia AMA ka zbuluar më parë detaje të rëndësishme dhe sot po zbulon të tjera informacione që qarkullojnë në zyrat e institucioneve ligjzbatuese amerikane. Burime të besueshme thonë se kërcënimi është një bllof i sajuar për të goditur diku tjetër. Meta gjendet në pozicionin më të vështirë në karrierën e tij, me shumë probleme si brenda dhe jashtë partisë. Këtë herë SHBA duket se ia ka vënë këmbët në një këpucë.

Numri dy i CIA-s vizitoi Shqipërinë disa herë jo zyrtarisht dhe në sekret të plotë brenda tre muajve të fundit. Misioni kryesor ishte mbajtja larg e Metës nga qeveria, pasi rifutja e tij ne kabinet i jepte imunitet dhe mbylljen e gjyqit. Presioni dhe kërcënimet direkte të SHBA-ve ndaj Berishës e tremben këtë të fundit duke anashkaluar Metën. Mirëpo ky i fundit ka në dorë fatin e pushtetit ndaj dhe Berisha ndodhet midis dy zjarreve. Nëse Berisha do bindet nga Meta, atëherë dosja e djalit të tij për Gërdecin ka gjasa që të publikohet në mediat amerikane dhe në vende të tjera të Evropës. Jo vetëm kaq por edhe trafiqet e tjera të armëve në Afrikë, vendet Baltike, në Lindjen e Mesme dhe madje në Libi për Gadafin. Milionat e fitimeve mund t'i kushtojnë postin dhe pushtetin, ndaj kryeministri po luan butë këto kohë pas grabitjes dhe të mandatit të Tiranës.

Mirëpo prej një muaji Meta ndihet vërtetë në vështirësi pasi çdo ditë jashtë qeverisë i dobëson pozitat e pushtetit në parti dhe jashtë saj. Për më tepër që gjendet në një proces ku dënimin për korrupsion e ka të garantuar dhe as procedura nuk e shpëton. Por një tjetër lajm i bujshëm vjen nga SHBA-të. Dy javë më parë FBI njoftonte në mediat amerikane se dy agjentë të saj vizituan Shqipërinë për të verifikuar pasuritë e Almir Rrapos, anëtarit të klanit mafioz "Krasniqi" të pastrimit të parave, trafikut ndërkombëtarë të drogave kokainë dhe marihuanë dhe grabitje apo vrasje të bujshme.

Mirëpo Rrapo ishte punësuar nga Ilir Meta në Ministrinë e Jashtme kur ky i fundit ishte ministër dhe zëvendëskryeministër. Edhe pse e dinte se prej vitit 2006 Rrapo kërkohej në SHBA, Meta e ka punësuar sekretar. FBI ia njeh zyrtarisht këtë "meritë" Metës dhe e ka publikuar në faqen e saj, ku vetëm emri nuk i përmendet, por i citohet posti në qeveri. Burime të sigurta thonë se agjentët e FBI-së kanë sjellë një formular të mbushur me pyetje për Ilir Metën dhe ia kanë dorëzuar prokurorisë shqiptare. Ky është shpjegimi i vetëm pse Meta sulmoi organin e akuzës dhe Ina Ramën si celulë politike, jo gjyqi për videon e Dritan Priftit. Ina Rama i ka kërkuar që ai të japë përgjigje pyetjeve të FBI-së në lidhje me Rrapon. Mirëpo Meta gjendet në siklet, pasi nuk e di se çfarë ka rrëfyer ish-sekretari për aktivitetin mafioz dhe se ku ka fshehur pasuritë e për kë punonte. Po këto burime thonë se pyetja më e rëndësishme është "Përse e punësuat Almir Rrapon pa verifikuar CV-në e tij dhe se ishte i super kërkuar ndërkombëtar?".

Mësohet se Rrapo ka rrëfyer gjithçka dhe tani konsiderohet i penduar i drejtësisë amerikane, duke treguar përtë gjithë aktivitetin kriminal dhe VIP-at e krimit. Rreth një muaj më parë një superoperacion në SHBA zbuloi trafikun e drogës dhe makinave luksoze me anije. Bëhet fjalë edhe për sasi të mëdha kokaine të fshehuraqë transportoheshin me anije të kompanive gjigante që nuk mund të kontrolloheshin. Thuhetse kjo drogë vinte nga Amerika e Jugut, kalonte në Honduras dhe më tej transportohej drejt Evropës dhe Shqipërisë. Numri i të arrestuarve shloi në 37 persona, të gjithë të rrëfyer nga Rrapo, që akuzohet për vrasje e rrëmbim të Erjon Shehut, në 2005, përveç trafiqeve të bujshme, duke rrezikuar dënimin me vdekje. Mirëpo njohja me Metën është dhe çelësi i hetimit, ndaj FBI i kërkon politikanit shqiptar të shpjegojë lidhjet me mafian dhe pasuritë. Burime të besueshme thonë se tashmë CIA dhe FBI po kërkojnë "kokën" e Ilir Metës, ndaj i është dhënë vetëm një opzion drejtësisë dhe kryeministrit Berisha. O dënojeni ju për videon e skandalit dhe më pas të vijojmë ne hetimet tona, ose do e arrestojnë vetë këtu në Tiranë duke e bërë publik lajmin në të gjithë botën dhe dosjen e plotë, duke fundosur edhe kryeministrin Berisha.

Ky i fundit gjendet në ditët e fundit të karrierës së tij të përdhosur së fundmi nga Meta, ndaj dhe gjendet mes dy zjarreve që në fund do e djegin. Ndaj mësohet se kërcënimi shihet si bllof. Por edhe nëse është i vërtetë, kërkohet nga kjo mafie ku ai është përzier për ta hequr qafe, pasi nesër mund të kthehet në një dëshmitar të rëndësishëm për të shkatërruar një super-kartel droge e trafiqesh në Ballkan, Evropë dhe në SHBA.

http://www.ama-news.al/Geschrieben von lupo am 03.09.2011 um 23:22:

  RE: Albanien's Mafia Boss: Ilir Meta --> Verkauf von NATO Geheimnissen als Aussenminister

US: Meta's ambitions for Prime Minister
03/09/2011 15:45
Share

US: Meta's ambitions for Prime Minister
Meta?s nomination as Foreign Minister, Basha?s performance as a charming young boy in this Ministry and Berisha?s background plans for preventing his most important ally from receiving direct information from the US Government are revealed in another cable published by Wikileaks.

The direction of the Foreign Ministry by Ilir Meta was liked by the US Embassy, as showed in a cable sent on 24 September 2009.

According to the US point of view, Meta has a sharp contrast in style and substance, compared to Lulzim Basha who is described as a soft young boy with a sophisticated charm, which came to surface when Basha directed the Albanian diplomacy.

While Meta is described in this cable as a warrior, as shown in the Parliament, where he was involved even in physical confrontations.

By analyzing the actions that he undertook in the Albanian diplomacy, the US Embassy sees them as an opportunity of Meta for rebuilding the personal favors that come from politics, including the interest of his party, with the hope that one day he would become Prime Minister.

Part of the cable is dedicated to the political career of Ilir Meta. The author of the cable underlines that Meta has constant interests in business, he is very reach and spectacularly corrupted.
...........................
The conclusion of Ambassador Withers by the end of this cable states that Meta will use his post as Foreign Minister and Deputy Prime Minister for improving his political ranking and for building the image of a man of state, part of his final goal for returning on the Prime Minister?s seat.

http://www.top-channel.tv/english/artikull.php?id=2508

Kommentar: "man of State" ist wohl ein Witz, der in seiner Regierungszeit Alles niedermachte, was einen Rechtsstaat ausmachte, inklusive der Verhaftung seiner Leibwächter mit Diplomaten Pass in Italien im Januar 2002, Herr Kondi, Fahrer der Ehefrau, verhaftet damals mit Heroin und in einem Auto, mit gefälschten Diplomaten Kennzeichen usw..

und dann auch noch der verhaftete Staatssekretär Almir Rrapo, da weiss man gleich in welchen Kreisen der Berufsverbrecher verkehrt. Das weiss jeder in Albanien bereits vor 10 Jahren.Geschrieben von freethinker am 08.09.2011 um 12:27:

  RE: Albanien's Mafia Boss: Ilir Meta --> Verkauf von NATO Geheimnissen als Aussenminister

lir Meta, ist der Meister Fälscher und Stimmen Käufer in Albanien, mit seinem Durres Vertreter Lefter Koca, der bei wikileaks als notorisch Krimineller auftaucht. Ein *****, wie sein Bruder Leonhard Koka, genannt "Nard", welche Jahre lang den Hafen Durres unter Kontrolle hatten und die Lagerhäuser.

Gjinushi, prangert den Ilir Meta SChwarzhandel mit STimmen an, weil Ilir Meta vor den Wahlen noch als Hauptforderung stellte, das Salih Berisha abgelöst wird und jede Zusammenarbeit nach den Wahlen verneint.

Damit ist Glaubwürdigkeit der LSI Ilir Meta Partei entgültig am Boden. Der Mafiöse Hintergrund dieser Leute ist gut bekannt und es laufen ja auch Verfahren gegen prominente Mitglieder.


Koalicioni Meta- Berisha, Gjinushi: Meta, matrapaz i politikës
» Dërguar më: 05/07/2009 - 07:38
Aleatët e vegjël të së majtës, kundër koalicionit Berisha-Meta. Kreu i Partisë Socialdemokrate, Skënder Gjinushi e komentoi koalicionin e ri qeveritar Berisha-Meta si një pazari të madh, ku blihet e shiten vota, mandate, menjëherë sapo përfundojnë zgjedhjet. Gjithashtu per Gjinushin ky koalicion eshte një pësim ndaj së majtës e cila ?nuk zuri mend?.

TIRANE- Po bëhet fenomen i politikës xhuvelizmi?, - kështu e komentoi dje kreu i Partisë Socialdemokrate, Skënder Gjinushi, koalicionin e ri qeveritar Berisha-Meta. Sipas tij, me këtë aleancë, jo vetëm e majta, por të gjithë votuesit i kuptuan dyshimet se, ?vota për LSI-në është votë për Berishën?. ?Besoj se tani nuk mund të flitet më për moral politik, Meta tregoi se është matrapaz politik dhe që ka qenë vegël e Saliut?, - deklaroi dje kreu i PSD-së.

http://www.balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=39660Geschrieben von lira am 14.09.2011 um 15:05:

  RE: Albanien's Mafia Boss: Ilir Meta --> Verkauf von NATO Geheimnissen als Aussenminister

Zitat:
Original von lupo
Kriminelle Banden der LSI, haben in Tirana (Bathore, Kamez), Berat, SP Partei Anhänger tätlich angegriffen und im Süden (Korce), wurde ein Partei Büro, durch die kriminellen Banden verwüstet und Fahnen angezündet.

E martë, Prill 12th, 2011 | Shkruar nga TemA
SHENIM/ LSI po vepron si një bandë kriminale, jo si parti

Një i ri është plagosur përpara disa minutash në Tiranë. Simpatizanti i Partisë Socialiste është sulmuar nga një bandë me anëtarë të LSI, të cilët kanë provokuar më përpara përkrahësit e PS që po shkonin në një takim. Është e qartë se kjo bandë e LSI kishte shkuar atje me këtë qëllim.

Pak minuta përpara kësaj ngjarje, një tjetër qytetar është plagosur rëndë në Berat nga të afërmit e kandidatit të Lëvizjes Socialiste për Integrim. Qytetari thjesht u ka thënë atyre pse kanë grisur flamujt e PS-së, por ata i janë sulur si një bandë e egërsuar.

Dje u bë publik rasti i një kandidati të LSI në një komunë, që e ka mbushur zonën me parulla me fyerje për kundërshtarin socialist, duke shënuar të parin rast të tillë në këtë fushatë.

Po ashtu, para pak ditësh, një bandë e LSI sulmoi policinë bashkiake, e cila po hiqte flamujt e kësaj partie, që kanë mbushur qytetin ngado. Të nesërmen personi nga bashkia që udhëhoqi këtë aksion, u plagos me silenciator në mes të Tiranës.

Është e qartë se LSI është shumë agresive në këtë fushatë, madje aq agresive sa ka shkuar në ekstrem. Ajo tashmë nuk po vepron si një parti, madje nuk ka lidhje me partinë, por vetëm si një bandë. Kanë zënë lokalët në zonat më të mira, kanë derdhur një lumë parash dhe janë kthyer në një ushtri banditësh, që nuk kanë synim të fitojnë vota, por të grabisin vota, të frikësojnë e dhunojnë njerëz. Duhen ndalur patjetër. Duhen zhdukur me vota.

http://www.gazetatema.net/web/?p=17022


Ilir Meta, galt auch bei den wikileaks cable, als sehr korrupt und reich

E mërkurë, Shtator 14th, 2011 | Shkruar nga TemA
?Ilir Meta vodhi më shumë ar se Ahmet Zogu?

Ka një dilemë për vjedhjen e arit në Kërrabë, për sasinë që u mor prej andej. Kryeministri Sali Berisha ka akuzuar aleatin e tij më të ngushtë, Ilir Metën për këtë grabitje. Një nga ekspertët e periudhës së komunizmit, që ka ndërtuar tunelet e thesarit, në një rrëfim në Gazetën Shqiptare thotë se ndërsa Ahmet Zogu mori 183 kilogram ar kur u largua, në Kërrabë u vodhën 280 kilogram. Ende nuk dihet nëse kjo është një shifër e saktë, ndërsa hetimet për këtë krim nuk zbardhën kurrë të vërtetën.

Para disa kohësh Këshilli Botëror i Arit publikoi të dhëna e fundit për rezervat e arit për çdo shtet, përfshi edhe ato të Shqipërisë. Sipas këtij Këshilli, në fund të vitit 2010, rezervat e arit shqiptar ishin 1.6 ton, gjysma e asaj që ishin në vitin 2000. Sipas Top Channel, të dhënat tregojnë se Shqipëria është një nga vendet me rezervat më të ulëta të floririt për frymë popullsie me vetëm rreth 20 dollarë për frymë. Në Zvicër ky tregues është 6 mijë dollarë ndërsa në Gjermani, Itali dhe France rreth 1800 dollarë. Për vite me radhë Shqipëria është mbajtur si një vend i pasur në flori, madje në disa nga librat e fillimit të shekullit të kaluar thuhej se rezervat shqiptare të arit në 1920, llogariteshin në 320 tonë, por një shekull më pas ato janë tkurrur me qindra herë. Në kabllogramet e ambasadës amerikane, Meta cilësohet si shumë i pasur dhe ekstremisht i korruptuar. Po ashtu dhe partia e tij cilësohet si jashtëzakonisht e pasur.Geschrieben von Zogaj Leku am 18.09.2011 um 12:17:

  RE: Albanien's Mafia Boss: Ilir Meta --> Verkauf von NATO Geheimnissen als Aussenminister

Albania Court Nominates New Experts in Video Corruption Trial

Albania's Supreme Court has nominated three local experts to examine a video recording in the corruption trial against former deputy prime minister Ilir Meta.
Besar Likmeta
Tirana
Ilir Meta | Photo courtesy of Ministry of Foreing Affairs

Meta was charged with corruption in May after a video was broadcast appearing to show him discussing corrupt deals with another former minister, Dritan Prifti.

The three new experts will review the video?s authenticity, which Meta contends had been doctored and his words taken out of context.

An earlier review of the video was conducted by British and American experts called by the prosecution. This review stated that the tape was authentic but the review has since been dismissed by the court as inadmissible proof.

General Prosecutor Ina Rama filed charges against Meta in early May after a four-month investigation was cinducted, following the broadcast of a secretly filmed video in January .

Transcripts from the video appeared to show Meta asking Prifti, the former economy minister, to intervene in a hydropower plant concession tender. Meta also appeared to mention a bribe by a businessman of ?700,000.

Meta also appeared to ask Prifti to hire activists of his own party, the Socialist Movement for Integration, LSI. The LSI is the junior partner in the government of Prime Minister Sali Berisha. It controls the ministries of economy, foreign affairs and health.

Although it only holds four parliamentary seats, the LSI came out as a kingmaker in the 2009 parliamentary elections, which were narrowly won by Berisha?s right-wing Democratic Party.

Meta is head of the LSI, and at the time of the recording was both deputy prime minister and foreign minister. The tape also appeared to show him boasting about having influenced a Supreme Court trial involving the same hydropower plant.

Ilir Meta denies allegations of corruption.Geschrieben von lupo am 07.10.2011 um 23:33:

  RE: Albanien's Mafia Boss: Ilir Meta --> Verkauf von NATO Geheimnissen als Aussenminister

Lefter Koka und Ilir Meta, sind die FAchleute, für Stimmen Kauf, Handel und Fälschungen.


Gjinushi, prangert den Ilir Meta SChwarzhandel mit STimmen an, weil Ilir Meta vor den Wahlen noch als Hauptforderung stellte, das Salih Berisha abgelöst wird und jede Zusammenarbeit nach den Wahlen verneint.

Damit ist Glaubwürdigkeit der LSI Ilir Meta Partei entgültig am Boden. Der Mafiöse Hintergrund dieser Leute ist gut bekannt und es laufen ja auch Verfahren gegen prominente Mitglieder.


Es geht bei Albaner Parteien immer zuerst um Jobs, Einfluss um dann Regierungs GElder zu unterschlagen und auch Albanische Diplomaten als Drogen Kuriere einzusetzen.

Koalicioni Meta- Berisha, Gjinushi: Meta, matrapaz i politikës
» Dërguar më: 05/07/2009 - 07:38
Aleatët e vegjël të së majtës, kundër koalicionit Berisha-Meta. Kreu i Partisë Socialdemokrate, Skënder Gjinushi e komentoi koalicionin e ri qeveritar Berisha-Meta si një pazari të madh, ku blihet e shiten vota, mandate, menjëherë sapo përfundojnë zgjedhjet. Gjithashtu per Gjinushin ky koalicion eshte një pësim ndaj së majtës e cila ?nuk zuri mend?.

TIRANE- Po bëhet fenomen i politikës xhuvelizmi?, - kështu e komentoi dje kreu i Partisë Socialdemokrate, Skënder Gjinushi, koalicionin e ri qeveritar Berisha-Meta. Sipas tij, me këtë aleancë, jo vetëm e majta, por të gjithë votuesit i kuptuan dyshimet se, ?vota për LSI-në është votë për Berishën?. ?Besoj se tani nuk mund të flitet më për moral politik, Meta tregoi se është matrapaz politik dhe që ka qenë vegël e Saliut?, - deklaroi dje kreu i PSD-së.

http://www.balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=39660Geschrieben von CrniLabudovi am 16.10.2011 um 21:32:

  RE: Albanien's Mafia Boss: Ilir Meta --> Verkauf von NATO Geheimnissen als Aussenminister

Ilir Meta, ist der Meister des STimmen Handels, Kauf und Manipulation. Sein Vertreter in Durres Lefter Koca, bei den wikileaks cables als grösster Gangster in Albanien erwähnt, wobei der Bruder Leonhard "Nard" Koka, Partner der Super Gangster wie Lul Berisha und dem in die Luft gesprengten Gangster Alexander Keka ist und war.


Gjinushi, prangert den Ilir Meta SChwarzhandel mit STimmen an, weil Ilir Meta vor den Wahlen noch als Hauptforderung stellte, das Salih Berisha abgelöst wird und jede Zusammenarbeit nach den Wahlen verneint.

Damit ist Glaubwürdigkeit der LSI Ilir Meta Partei entgültig am Boden. Der Mafiöse Hintergrund dieser Leute ist gut bekannt und es laufen ja auch Verfahren gegen prominente Mitglieder.


Es geht bei Albaner Parteien immer zuerst um Jobs, Einfluss um dann Regierungs GElder zu unterschlagen und auch Albanische Diplomaten als Drogen Kuriere einzusetzen.

Koalicioni Meta- Berisha, Gjinushi: Meta, matrapaz i politikës
» Dërguar më: 05/07/2009 - 07:38
Aleatët e vegjël të së majtës, kundër koalicionit Berisha-Meta. Kreu i Partisë Socialdemokrate, Skënder Gjinushi e komentoi koalicionin e ri qeveritar Berisha-Meta si një pazari të madh, ku blihet e shiten vota, mandate, menjëherë sapo përfundojnë zgjedhjet. Gjithashtu per Gjinushin ky koalicion eshte një pësim ndaj së majtës e cila ?nuk zuri mend?.

TIRANE- Po bëhet fenomen i politikës xhuvelizmi?, - kështu e komentoi dje kreu i Partisë Socialdemokrate, Skënder Gjinushi, koalicionin e ri qeveritar Berisha-Meta. Sipas tij, me këtë aleancë, jo vetëm e majta, por të gjithë votuesit i kuptuan dyshimet se, ?vota për LSI-në është votë për Berishën?. ?Besoj se tani nuk mund të flitet më për moral politik, Meta tregoi se është matrapaz politik dhe që ka qenë vegël e Saliut?, - deklaroi dje kreu i PSD-së.

http://www.balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=39660


Forensoftware: Burning Board 2.3.6, entwickelt von WoltLab GmbH